Baharın Neşesi Paskalya…Rengarenk Paskalya Yumurtalarının Farklı BoyamaTeknikleri….

Paskalya aslında nedir? Paskalya yumurtası boyama işlemi nasıl yapılır?
Rengarenk Bir Gelenek: Paskalya Yumurtası
Latince pascha sözlücünden dilimize girmiş olan paskalya, kelime anlamı olarak dokunmadan geçmek anlamına gelir.
Bir misyoner olan Palvus, Hristiyanlık öğretilerini yayarken “Pasha’mız İsa” tabirini kullanmıştır. Paskalya ise İsa’nın çarmıha gerildikten 3 gün sonra yeniden dirilmesini simgeler. Bu nedenle paskalya, “Diriliş Günü” veya “Kıyam Yortusu” olarak da adlandırılır.
Mitolojide Paskalya’nın Hikayesi
Biz her ne kadar bugünü paskalya olarak bilsek de dünyanın birçok yerinde easter kelimesi kullanılır. Bu kelime, Sümer mitolojisinde yer alan tanrı İştar veya eski Cermen’de ilkbahar tanrıçası olan Eostre veya Ostara ile büyük benzerlik gösterir.
Bir nevi ilkbaharın gelişinin kutlandığı Ostara şenlikleri ise Nevruz ile benzer zamanlara denk gelir. Yani bir bakıma easter, yeniden doğuşu ve dirilişi ifade eder.
Peki, Paskalya yumurtası nedir ve bu günde neden yumurtalar rengarenk boyanır?
Paskalya yumurtası hikayesi ile ilgili en güçlü inanışta Ostara başrolü oynar. Güneşin doğuşunun insan olarak vücut bulmuş halidir ve bereketin simgesi olan Ostara, çocukları çok sever. Bu nedenle evcil kuşunu onları eğlendirmek için bir tavşana dönüştürür. Bu tavşan, çocukları mutlu etmek için tanrıçanın birer armağanı olan renkli yumurtaları onlara dağıtır.

Adım Adım Paskalya Yumurtası Yapımı
Rengarenk Bir Gelenek: Paskalya Yumurtası Boyama Nasıl Yapılır?

Hangi yaşta olursa olsun insan Paskalya yumurtası gördüğünde mutlu oluyor. Farklı renk ve şekillere sahip yumurtalar, cıvıl cıvıl görüntüsüyle adeta baharın geldiğini gösteriyor.
Ülkemizde çok yaygın bir gelenek olmasa da yumurta boyamak hem siz hem de çocuklarınız için harika bir aktivite olabilir. Peki, paskalya yumurtası boyamanın püf noktaları var mı? Gelin adım adım yumurta boyama aşamalarına birlikte bakalım.

Rengarenk Bir Gelenek: Paskalya Yumurtası Boyama Nasıl Yapılır?


Paskalya Bayramı ile herkesin en sevdiği unsur herhalde renkli yumurtalardır. Çok eski boyama tekniklerinin bazıları, günümüzde de gençler tarafından bile uygulanıyor. Paskalya görenekleri arasında ayrı bir yere sahip olan yumurta boyamasını eskisi gibi yapmayı seçenler, böylece kökenlerine dönüp soyunun tarihi hafızasına sahip çıkıyor.
Şimdi gelelim asıl soruya: Paskalya yumurtası nasıl boyanır? Birçok farklı yöntemi olmasına rağmen yumurta boyama aslında oldukça kolay. İlk olarak yumurtaları hazırlayalım.

 • Daha iyi renk alması için beyaz yumurtalar seçin ve oda sıcaklığına getirin.
 • Bir iğne yardımıyla yumurtaların iki ucuna delikler açın. Yumurtanın kırılmaması için önce küçük bir delik açıp yavaş yavaş deliği büyütebilirsiniz. Fakat çok büyük bir delik olmamasına özen gösterin.
 • Yumurtanın sivri kısmında açtığınız delikten üfleyin. Böylece yumurtanın içi alt kısımdaki delikten akacaktır.
 • Yumurtaları ziyan etmeyin. İçerisinde kabuk kalmadığından emin olduktan sonra omlet veya kek yapımında kullanabilirsiniz.
 • İçini boşalttığımız ve temizlediğimiz yumurtalarımız artık hazır. Sıra en zevkli kısma, yani boyamaya geldi. Bunun için farklı birkaç yöntem kullanabilirsiniz.
 • Eğer boya almak istemiyorsanız çocuğunuzla birlikte evdeki sulu boyaları kullanarak yumurtaları boyayabilirsiniz. İlk boya katmanı kuruduktan sonra fırça ve farklı renklerle üzerine dilediğiniz şekilleri çizebilirsiniz. Ayrıca akrilik boya ve mum boya kalemleri de kullanabilirsiniz.
 • Rengarenk bir yumurtaya sahip olmak istiyorsanız ebru boyası veya suda dağılmayan herhangi bir boya alabilirsiniz. Geniş bir kabın içerisinde istediğiniz renklerden birkaç damla damlatarak işe başlayın. Bir kürdan veya çubuk yardımıyla boyayı iyice dağıtın. İçi boşaltılmış yumurtaları suyun üzerine koyun ve her yeri boyanana kadar yuvarlayın. Böylece benzer renkler kullansanız da farklı desenlerde birçok yumurta sahibi olabilirsiniz.
 • Tek renkli yumurtalar için kumaş boyası kullanabilirsiniz. Bir kap içerisinde su ve boyayı iyice karıştırın. Daha sonra yumurtaları içine atın ve iyice dibe batmasını sağlayın. Bir süre bekledikten sonra yumurtaları çıkarın ve içerisindeki suyu boşaltın. Unutmayın ne kadar bekletirseniz yumurtanın rengi o kadar koyu olur. Ayrıca yumurtaların daha parlak olması için sıvı yağa batırdığınız bir pamukla yumurtaları yağlayabilirsiniz.
 • Son olarak doğal malzemeler kullanarak da yumurta boyası elde edebilirsiniz.
 • Bunun için soğan kabuğu, kırmızı lahana, ıspanak veya pancar kullanabilirsiniz. Biz soğan kabuklarıyla devam edeceğiz.
 • Soğan kabuklarını bir tencereye koyun ve iyice kaynatın.
 • Bir süre sonra kabukların rengini suya bıraktığını göreceksiniz.
 • Kabukları sudan ayırıp artık yumurtaları elde ettiğiniz doğal boyaya batırabilir ve paskalya yumurtalarınızı hazırlayabilirsiniz.

Not: Yumurtaların içini boşaltmak istemiyorsanız önce yumurtaları haşlayabilir ve daha sonra paskalya yumurta boyama işlemini yapabilirsiniz.
Paskalya Yumurtası Boyama İçin Öneriler
Paskalya yumurtası boyama için birçok yöntem mevcut. Bunlardan en sık kullanılan ise gıda boyası ile tek renk bir yumurta hazırlamak. Genellikle yumurta içi boşaltıldıktan sonra boya dolu kaba batırılıp bir süre bekleniyor. Boyanın rengi yumurtaya geçtikten sonra ise kurutularak son halini alıyor. Fakat farklı şekiller için farklı yöntemler de uygulanabiliyor.

Paskalya yumurtası nasıl boyanır?


Yumurtayı boyamadan önce tabi ki içini çıkarın. Bunun için bir yorgan iğnesi ile yumurtanın iki ucunu delin ve musluğun altında suyla birlikte biraz çalkalayarak tamamen boşaltın ve kokmaması için çok güzel yıkayın.

Kağıt Havlu ile Paskalya Yumurtası Boyama
Bunlardan ilki birçok farklı rengi kullanarak adeta gökkuşağı gibi görünen bir yumurta yapmak. Bunun için yumurtayı havlu kağıda sarıp iyice bağlayın. İstediğiniz renklerde boyaları havlu kağıt üzerinden yumurtaya damlatın. Son olarak boyaların dağılması için spreyle biraz ıslatın ve kurumaya bırakın. Havlu kağıdı açtığınızda rengarenk bir yumurtanız olacak.
Toplu İğneyle Paskalya Yumurtası Boyama
Birçok yerde üzerinde harika şekiller olan yumurtalar görmüşsünüzdür. Bu paskalya yumurta boyama tekniği tahmin edebileceğiniz gibi oldukça ince bir işçilikle yapılıyor. Eğer eliniz bu tür işlere yatkınsa ince uçlu toplu iğnelerle yumurtanıza kolayca desenle çizebilirsiniz. Boyamak istediğiniz rengi seçin, toplu iğnenin başını boyaya batırın ve hayal ettiğiniz desenleri uygulayın. İşte bu kadar basit.
Ebru Boyası
Su dolu kasenin içine ebru boyalarından azar azar koyuyoruz. Ne kadar çok renk boyarsanız ortaya o kadar çok desenli bir iş çıkar.
Yumurtayı deliklerden çöp şişlere geçirip sudaki renklerin üzerinde yuvarlıyoruz. İçinize sinen bir desen oluşana kadar renklere dokundurmaya devam edebilirsiniz.
Sonra yumurtalarımızı kuruması için bir kenara bırakıyoruz.

Paskalya Çöreği Tarifi


Paskalya Bayramı çörek olmadan olmaz. Ben evimde kendi çöreğimi yapmak istiyorum diyorsanız işte tarifi:
Malzemeler
3 adet yumurta
Yarım bardak şeker
125 gram tereyağı
1 su bardağı su ve süt karışımı
1 çay kaşığı tuz
1 yemek kaşığı toz maya
2 tatlı kaşığı mahlep
Yapılışı:
Unu bir kaba koyup ortasını açın.
Mayayı su ve sütün içine koyun ve iyice karıştırın.
Tereyağını eritin ve oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.
Tüm malzemeleri ortasını açtığınız unun içerisine koyun ve iyice karışına kadar yoğurun.
Homojen bir karışım elde ettikten sonra nemli bir bezle hamurun üstünü örtün ve iyice kabarması için 20 dakika bekletin.
Hamur iyice kabardıktan sonra 3 parçaya bölün ve her parçayı uzun bir rulo haline getirin.
Rulo haline getirdiğiniz hamurun iki ucunu aynı hizaya getirin ve saç örgüsü şeklinde birbirine dolayarak uçları birleştirin.
Üzerine yumurta sarısı ve kırılmış fındık serptiğiniz çörekleri önceden ısıtılmış 170 derece fırında 35-40 dakika pişirin.

Kaynak:plumemag.com/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir