CHP’li Ömer Fethi Gürer’den pirzola çıkışı: ‘AKP döneminde kilo grama, adet de ürüne döndü’

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer dün TBMM’deki bütçe görüşmelerinde konuştu. Kürsüye içine pirzola, pirinç ve fasulye gibi ürünlerin yer aldığı torbayla gelen Gürer, bu ürünlerin 2002 yılı ve 2023 yılındaki fiyatını kıyasladı.  

Torbadan ürünleri teker teker çıkararak fiyatlarını açıklayan Gürer, şunları söyledi: 

’90 GRAM PİRZOLA 43 TL’

Fakirin, fukaranın, garibin, gurabanın artık rüyasında gördüğü pirzola… 2002 yılında etin kilosu 8 lira, pirzola 11 liraydı. Bugün sabah pirzola alalım dedik, 90 gram pirzola 43 TL. Mukayese ettiğimiz zaman vatandaş eti gramla alacak duruma gelmiş. AKP döneminde kilo grama dönmüş adet de ürüne dönmüş.

‘PİRİNÇ YÜZDE 20 ARTMIŞ’

Pirinç, pilav için vazgeçilmez. Pirinçte üretimiz 600 bin ton, ithalatımız 515 bin ton. ‘Stok fazlası var’ deniyor. 20 günde pirincin fiyatı da birden bire Yüzde 20 artmış. Geçtiğimiz mart ayında kilosu 13 lira 90 kuruşmuş tarım kredi marketlerinde. Bugün sordum 49 lira 90 kuruş.

‘SAYIN BAKANLAR BİR DE FAKİRİN FUKARANIN MUTFAĞINA BAKIN’

“BAKAN ‘EMEKLİNİN DURUMU İYİ’ DİYOR BU NASIL BİR KAFA” 

Emekliye verdiğiniz 7 bin 500 lira ile emekli geçinemezken, dün Hazine ve Maliye Bakanı buraya geliyor, ’emeklinin durumu iyi’ diye anlatıyor. Bu nasıl bir kafa bunu anlamak mümkün değil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir