DİSK-AR: TÜİK, yargı kararını yok sayarak madde sepetini yine açıklamadı; halkın enflasyonu bu değil

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) çeşitli ürünlerin fiyatlarının dönemsel ve karşılaştırmalı olarak görülebildiği madde sepeti ve ortalama madde fiyatları listesini yargı kararına rağmen yayımlamadığını, bu durumun açıklanan verileri daha da şaibeli hale getirdiğini belirtti.

DİSK-AR, TÜİK tarafından açıklanan nisan ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. TÜİK’in aylık enflasyonu yüzde 2,39, yıllık enflasyonu ise yüzde 43,68 olarak açıkladığı hatırlatılan raporda, “TÜİK tarafından yayımlanan resmi ortalama enflasyon oranları farklı gelir gruplarının gerçeğini yansıtmıyor. Resmi ortalama enflasyon oranları düşük gelirlilerin, emekçilerin günlük yaşamda karşılaştığı ve hissettiği oranlar değildir” denildi. 

En yoksul grubun enflasyonu yüzde 79, en zengin grubun yüzde 39

DİSK-AR hesaplamasına göre, TÜİK’in yüzde 53,9 seviyesindeki gıda enflasyonuna karşın emeklilerde gıda enflasyonu 68,7 olarak tespit edildi. En yoksul yüzde 20’lik grubun hissettiği gıda enflasyonu ise yüzde 79,6 oldu. 

En düşük gelirli ikinci yüzde 20’lik grubun gıda enflasyonu yüzde 69,5, üçüncü yüzde 20’lik gelir grubunun gıda enflasyonu yüzde 58,6 olarak tespit edildi.. Dördüncü yüzde 20’lik gelir grubunun gıda enflasyonu yüzde 53,4 olurken, en yüksek gelir grubunun gıda enflasyonu ise yüzde 39,7 seviyesinde.

TÜİK’in madde sepetini açıklamaması

Raporda, TÜİK’in enflasyon hesaplamasında kullanılan madde sepetini yine açıklamadığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“TÜİK çeşitli ürünlerin fiyatlarının dönemsel ve karşılaştırmalı olarak görülebildiği madde sepeti ve ortalama madde fiyatları listesini  yargı kararına rağmen yayımlamadı. Böylece resmi enflasyon verileri daha da şaibeli hale geldi. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptığı açıklamada TÜİK’in madde sepeti listesini açıklamamasını protesto etti. TÜİK’i madde fiyat listesini açıklamaya ve gelir gruplarına göre enflasyon hesaplaması yapmaya çağırıyoruz.”


TIKLAYIN: TÜİK: Enflasyon, nisanda yüzde 43,6 oldu

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir