Kaç felaket gördüler: Depremin yıkamadığı tarihi eserler

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketlerinden etkilenen 11 ilde çok sayıda yeni ve eski yapı yerle bir oldu. Yıkılan yapılar arasında tarihi öneme sahip yapılar da var. Bazı tarihi yapılar ise depremlerden hiç etkilenmedi.

İşte büyük depremlerden etkilenmeyen o tarihi yapılar:

NEMRUT DAĞI ANITSAL DEV HEYKELLER

Nemrut Dağı Anıtsal Dev Heykeller; Doğu ve batı medeniyetlerinin kesişme noktasında olan ve UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde bulunan, Kommagene Krallığı’na ait 2 bin 150 metre rakımlı, 50 metre yüksekliğinde, 150 metre çapındaki tümülüs ve dev heykellerin bulunduğu Nemrut Dağı Ören Yeri’nde bulunan anıtsal dev heykeller, 4 büyük depremi de zarar görmeden atlattı.

YESEMEK AÇIK HAVA MÜZESİ VE HEYKEL ATÖLYESİ

Yesemek Açık Hava Müzesi ve Heykel Atölyesi’ndeki eserler; UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Gaziantep’teki Yesemek Mahallesinde bulunan tarihi alanda, milattan önce 1200’lerde varlığını sürdüren genç Hitit dönemine ait eserler ve 1 ila 10 ton arasındaki taş heykeller Açık Hava Müzesi ve Heykel Atölyesi’nde bulunuyor. Eserler arasında kadın, ayı adam, aslan figürleri, mimari parçalar ve savaş arabaları bulunuyor. Açık Hava Müzesi’nde bulunan bu eserler de depremlerden hasar almadı.

KAHRAMANMARAŞ ARKEOLOJİ MÜZESİ’NDEKİ “MARAŞ FİLİ”

Maraş Fili: Kahramanmaraş Aekeoloji Müzesi’nde bulunan ve kentin simgesi haline gelen 3 bin 500 yıllık fil fosili. Gavur Gölü bölgesinde bulunan nesli tükenmiş olan “Maraş Fili”nin iskelet kalıntılar ile iskeleti oluşturan kemikler uzman restoratörler tarafından tek tek paketlenerek taşındı.

TİTUS TÜNELLERİ

Vespasianus-Titus Tüneli; Hatay Samandağ’da, dağdan gelen suların taşıdığı kum ve çakılların limanı doldurmasını engellemek için Roma İmparatoru Vespasianus’un emriyle 69 yılında yapımına başlanan ve oğlu Titus döneminde 81 yılında tamamlanan Vespasianus-Titus Tüneli yıkıcı depremde ayakta kaldı. “Elle yapılan dünyanın en büyük tüneli” olarak bilinen 7 metre yüksekliğinde, 1380 metre uzunluğundaki, esirler tarafından inşa edilen tünelde, depremin izleri görülmüyor.Tünelin yaklaşık 100 metre doğusunda bulunan, mimari yapısı ve dekorasyonuyla gösterişli bir yapı olan Beşikli Mağara da depremlerden sağlam çıktı.

İSSOS HARABELERİ

Epiphaneis Antik Kenti; Pers Hükümdarı 3. Darius ile Makedonya Kralı Büyük İskender arasında milattan önce 333 yılındaki “İssos Savaşı”na tanıklık eden ve Osmanlı dönemine kadar pek çok kültürün izlerini barındıran Hatay’ın Erzin ilçesinde İssos Harabeleri olarak da bilinen Epiphaneis Antik Kenti kalıntıları, 4 büyük depremde de zarar görmedi. Tarih boyunca pek çok deprem yaşayan antik kentteki tiyatro, metrelerce uzanan su kemeri, sütunlu cadde gibi kalıntıların, son depremlerde de ayakta kaldığı görüldü.

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN CAMİSİ

Kanunu Sultan Süleyman Camisi; Hatay’ın Belen ilçesinde bulunan ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1553 yılında tarihi İpek Yolu üzerinde yaptırılan, 470 yıllık Kanuni Sultan Süleyman Camisi de büyük depremleri hasar almadan atlatabilen tarihi yapılardan biri oldu.

ESHAB-I KEHF KÜLLİYESİ

Eshab-ı Kehf Külliyesi; Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde bulunan, Roma döneminde Hristiyanlığı kabul ettikleri için putperestlerin zulmünden kaçan 7 gencin, köpekleri Kıtmir ile mağaraya sığınarak yüzlerce yıl burada uyudukları mekan olarak rivayet edilen ve milattan sonra 466 yılında yapılan mescidiyle en eski ziyaretgahlardan biri olan Eshab-ı Kehf Külliyesi de büyük depremlere karşı ayakta kalmayı başaran tarihi yapılardan biri oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir