ÖSYM sınav takvimi 2024: YKS, KPSS, ALES, DGS ne zaman? Üniversite sınavı hangi tarihte?

2024’te ÖSYM tarafından yapılacak sınavların başvuru, sınav ve sonuç açıklama tarihlerini içeren 2024 takvimi açıklandı. 2024 sınav takvimi “osym.gov.tr” internet sitesinden paylaşıldı. Böylece YKS, KPSS, ALES, DGS, MSÜ, TUS sınavlarının tarihi belli oldu.

2023 ÜNİVERSİTE SINAVI NE ZAMAN?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı 1. Oturum (TYT) sınavı 8 Haziran’da gerçekleşecek. YKS 2. Oturum (AYT) ve 3. Oturum (YDT) 9 Haziran’da yapılacak.

Sınav takvimine göre, Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) 8-9 Haziran 2024’te yapılacağını aktaran Ersoy, “Başvurularını 1-26 Şubat’ta alacağımız sınavın sonuçları 17 Temmuz’da açıklanacak.” ifadelerini kullandı.

Ersoy, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) takvimine ilişkin de şu bilgileri verdi:

“Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) 28 Nisan’da, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Genel Yetenek-Genel Kültür-Eğitim Bilimleri oturumları 14 Temmuz’da, Alan Bilgisi 1. gün oturumları 20 Temmuz’da, 2. gün oturumları 21 Temmuz’da yapılacak. KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 4 Ağustos’ta düzenlenecek. KPSS Ön Lisans 1 Eylül, KPSS Ortaöğretim 15 Eylül’de, KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) ise 22 Eylül’de yapılacak.”

2024’TE 50’NİN ÜZERİNDE SINAV

ÖSYM Başkanı Ersoy, “ÖSYM olarak kağıt tabanlı ve elektronik ortamda sınav uygulamalarını kesintisiz şekilde sürdürmekteyiz. 2024 yılı sınav takvimimizi yayımladık, 50’nin üzerinde sınav uygulaması yapacağız. Sınavlara katılacak adaylara şimdiden başarılar diliyoruz. ÖSYM olarak bizler, adaylarımızın emeklerinin karşılığını alması için buradayız, bu minvalde büyük bir titizlikle uygulamalarımızı yapacağız. Takvimde yayınladığımız sınavlara, kurumlarımızın talepleri doğrultusunda yeni sınavlar da eklenecek.” ifadelerini kullandı.

Elli yıllık kurumsal geçmişi, mevcut kapasitesi ve yetenekleriyle ÖSYM’nin uluslararası sınav merkezi konumuna geldiğini ifade eden Ersoy, gelişen teknoloji ve ihtiyaçlar doğrultusunda çalışmalara devam edeceklerini vurguladı.

2024 ÖSYM SINAV TAKVİMİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir