Tüm Bilgisayar Arızalarının %80’i İnsanlardan Kaynaklanır… Sürücüleri Güncellemeyi Unutu

1. Microsoft’a göre hataların, donmaların ve çökmelerin %75’i sürücü sorunu olan bilgisayarlarda meydana geliyor.

2. 20 Amerikalıdan 19’u sürücüleri düzenli olarak güncellemeyi unutuyor

3. Çoğunun bilgisayarı her 6 ayda bir %5-10 oranında yavaşlıyor.

Hiç böyle bir durum yaşadınız mı?

Görünüşe göre bilgisayarı tamamen aynı şekilde kullanıyorsunuz ama yavaşlıyor.

Bilgisayarınız kaç yaşında?

Satın alma işleminden bir yıl sonra, başlangıçtan %10-20 daha yavaş hale geldiğini fark ettiniz mi? 5 yıl sonra %40 yavaşlar. Daha sonra modası geçmiş, yavaş, bozuk bir çöp olarak çöpe atılıyor.

Bunun NEDEN olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Ve bu büyük şirketlerin bir komplosu ya da planlı bir eskitme değil. Çözüm her zaman çok yakındı, sadece çok az insan bunun hakkında konuşuyor. Sadece sürücüleri düzenli olarak güncellemeniz gerekiyor.

Kısacası sürücü, işletim sistemine belirli bir aygıtın nasıl kullanılacağına ilişkin bir talimattır . Sürücülerin 3 önemli endişesi var:

1. Sürücüler düzenli olarak güncelliğini yitiriyor

Üreticiler, dizüstü bilgisayarınızın veya sistem biriminizin yeteneklerinin %100’ünü kullanabilmeniz için donanım ve sürücüleri sürekli olarak geliştirmektedir.

Sürücüleri güncellemezseniz güncelliğini kaybedersiniz.

Üretici size %5 oranında hız artışı sunuyor; onlara yanıt vermiyorsunuz, bu da reddettiğiniz anlamına geliyor. Gelecek ay yeni bir iyileştirme teklif ediyorlar, %5 daha, reddediyorsun.

Bu nedenle istatistiklere göre bilgisayarınız her 6 ayda bir %5-10 oranında yavaşlıyor. Çünkü sürücülerin güncellenmesi gerektiğini önceden bilmiyordunuz.

2. Güncel olmayan sürücüler = bilgisayar korsanlarına karşı güvenlik açığı

Antivirüsler %100 korumayı garanti etmez ve en tehlikeli güvenlik açıkları güncel olmayan sürücülerde gizlidir. Saldırıya uğrarlarsa, donanım üreticisi acilen bir güncelleme, yani yeni bir sürücü yayınlar.

Ve bu güncellemeyi atlayarak savunmasız kalırsınız. Güvenlik açıkları, gasp virüslerinin, kripto madencilerinin ve diğer çöplerin ortaya çıkmasına neden olur; bunlar yalnızca aktif olarak zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda fark edilmeden kalarak bilgisayarınızı yavaşlatır.

Bilgisayarı yavaşlatmak dışında hiçbir şekilde kendini göstermeyen virüsler vardır. Bilgisayarınıza doğrudan saldırmazlar, ancak siber suçlar sırasında onu savunma olarak kullanırlar

3. Sürücüler hasarlı veya eksik olabilir

Bilgisayarda nasıl yönetileceğine ilişkin talimatlar yoksa ne olur? Örneğin bir grafik kartı? Elbette PC bunu çözecektir, ancak donanımı potansiyelinin yalnızca %10’unda kullanacaktır.

Ve muhtemelen herkes hasarlı sürücülerle uğraşmıştır. Hiç böyle bir durumla karşılaştınız mı; bir fare bağladınız ve çalışmıyor mu? Vakaların %90’ında bunun nedeni sürücü arızalarıdır.

5 yıl boyunca sürücüleri güncellemediyseniz bilgisayarınız normalden % 40 daha yavaş olabilir

Bu konuda ne yapılabilir?

1. Sürücüleri manuel olarak düzenli olarak izleyin ve güncelleyin.

Bazı insanlar bunu yapıyor. Sürücüleri orijinal üretici sitelerinden indirmeniz sıkıcı, uzun ve tehlikelidir.

Manuel aramanın komplikasyonu nedir:

35.000.000’dan fazla sürücü var

1.300’den fazla şirket kendi sürücülerini yaratıyor

Bu nedenle öncelikle cihazınızı oluşturan şirketi bulmanız gerekir. Daha sonra en son sürümün gerekli sürücüsü. Daha sonra düzenli olarak üreticinin web sitesini ziyaret edin ve yeni bir şey olup olmadığına bakın.

Seçenek 2. Bu görevi özel sürücü güncelleme programlarına devredin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir